O nás
27.05.2006 136565 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 133674 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

26.03.2011 / 02:12redakcečtenost 22016e-mailkategorie: bludný balvanverze pro tisk
Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS
oznamuje, že v kategorii jednotlivců za rok 2010 získává
zlatý Bludný balvan

Martin Sobotka

za vydání matoucí tiskové zprávy ČEZ o “strašení” ve Strašicích

Pan Martin Sobotka, mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy, vydal 14. dubna 2010 oficiální tiskovou zprávu nadepsanou: Ve Strašicích nestrašil „poltergeist“, rodinu trápily bludné proudy. Zprávu uveřejnily prostřednictvím ČTK všechny české deníky.

Proč oceňujeme autora na pohled rozumné, uklidňující zprávy?

Zrekapitulujme události: Od září roku 2009 se v rodinném domku Mračkových ve Strašicích na Rokycansku opakovaně děly podivné věci: praskaly žárovky, vypadávaly jističe, hořely elektrické zásuvky, dokonce vzplanul mokrý ručník a taky se samovolně rozbilo akvarium s rybičkami. Bylo toho více. Díky médiím nezůstalo národu utajeno že je zle, že v domku nejspíš řádí „poltergeist“ (doslova: „hřmotící duch“). Skeptici se z toho neradovali, ale od počátku naivně hlásali, že poltergeisti nejsou, že se jen tu a tam straší lidi navzájem. Kvůli lehkomyslnosti byl skeptikům zapovězen vstup do „strašidelného“ domku.

Rokycanská policie vydala 15. března 2010 výsledek vyšetřování. Potvrdila názor skeptiků - vše inscenoval člověk, který se k činu přiznal. Od té doby poltergeist utichl.

Pan Sobotka vydal uvedenou zprávu ČEZ měsíc po zveřejnění policejní zprávy, které z neznámých důvodů nevěřil. Uvedl zde: „Výboje, vypadávání jističů, praskání žárovek i zapalování zásuvek v domku rodiny Mračkových ve Strašicích zapříčinila rušivá energie zavlečená až ze železničního koridoru u Rokycan.“
Zpráva nahrazuje řádění ducha jiným fenoménem, vlastně nebezpečnějším. Před strašidlem se lze chránit magickými ingrediencemi na bázi česneku, ale jak se chránit před bludnými proudy? V našem případě byly zvláště záludné: šířily se od 12 km vzdáleného nádraží podél starého vodovodního potrubí. Do domku pronikaly po nulovém vodiči, z něhož pak vycházely decimetry dlouhé výboje, docházelo k zapalování zásuvek, zkrátka hrůza!

Pan Sobotka si tyhle bludné proudy nevymyslil, prý je převzal ze ... „studie, kterou dnes společnosti ČEZ Distribuce předal odborný pracovník ČVUT Ivan Cimbolinec“.
Na náš dotaz popřel Ing. Cimbolinec z Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze předání studie (nejspíš mezi oběma pány došlo k teletransportu), nicméně potvrdil, že studii o působení bludných proudů ve Strašicích má hotovou. Bohužel, k jejímu zveřejnění dodnes nedošlo, což vrhá podivné světlo na autora i na jeho renomované pracoviště.

Podle odborné analýzy klubu SISYFOS nemohly bludné elektrické proudy vyvolat žádný z uvedených jevů.

Co se vlastně v domku Mračkových dělo, když tam neřádil ani poltergeist ani bludné proudy? Jak byly jevy inscenovány? Detaily zná policie, zveřejněny nebyly. My známe přirozené vysvětlení, nevyžadující ani zvláštní znalosti ani rafinované pomůcky, dokonce ani žádnou elektřinu. Vše mohla zvládnout i nezletilá osoba.

Naše vysvětlení spolu s dalšími podrobnostmi o strašickém případu nalezne zájemce v článku L.Pekárka a L.Jelínka Strašení ve Strašicích skončilo, diskuse pokračuje (Zpravodaj SISYFOS 3/2010, viz www.sisyfos.cz).

Oficiální zprávu ČEZ vydanou panem Sobotkou přikládáme k tomuto textu. Je natolik pozoruhodná a originální, že jsme se rozhodli udělit jejímu autoru naše nejvyšší ocenění. Gratulujeme!


Ve Strašicích nestrašil „poltergeist“, rodinu trápily bludné proudy

Plzeň, 14. dubna – Výboje, vypadávání jističů, praskání žárovek i zapalování zásuvek v domku rodiny Mračkových ve Strašicích zapříčinila rušivá energie zavlečená až ze železničního koridoru u Rokycan. Tvrdí to studie, kterou dnes společnosti ČEZ Distribuce předal odborný pracovník ČVUT Ivan Cimbolinec.
Nenápadný domek na okraji vojenského výcvikového prostoru Brdy zaujal loni na podzim veřejnost tím, že v něm docházelo ke zdánlivě záhadným jevům. Technici ČEZ Distribuce, zaměstnanci firmy Elektro Zajíček i zástupci města byli svědky toho, kdy bez zjevné příčiny docházelo k výše uvedeným nehodám.
„Odborníka z ČVUT jsme pozvali proto, abychom zjistili, zda v naší síti nedochází k nějakým dosud nepoznaným poruchám. Postupně jsme vylučovali všechny vlivy, ale chtěli jsme příčinu znát přesně, abychom se při případném opakovaném výskytu takových jevů mohli o něco opřít,“ uvedl vedoucí útvaru Poskytování sítí ČEZ Distribuce Richard Ceplecha.

„Záhy jsem přišel na to, že jde o bludné proudy. Stejně tak jsem brzy poznal i to, že příčinou budou velké motory. Po vyloučeních pohonů ve vodárně jsem se dostal až k výstavbě železničního koridoru v prostorách nedaleko nádraží v Rokycanech,“ vzpomíná Ivan Cimbolinec a s úsměvem dodává, že došlo i na klišé z britských detektivek: „Z okna kupé jsem uviděl montážní vlak a uvědomil jsem si, co jsem v celé mozaice přehlédl. Bylo mi najednou jasné, že zdrojem rušivé energie může být jiskření v motorech starších typů lokomotiv.“

Pátrání po příčině mimořádných událostí v domku ve Strašicích tak ve zpětném pohledu vypadá jako klasická detektivka. S jediným rozdílem, neexistuje pachatel. Jde jen o nešťastnou souhru náhod. V místě výstavby koridoru se nachází vodovodní rozvody, které se další náhodou staly zároveň vlnovodem. Došlo k tomu navíc v době, kdy byl podkriticky nízký stav podzemních vod. Další podmínkou jevů bylo to, že výkopy při výstavbě kanalizace odkryly potrubí a také to, že domek Mračkových má jiný způsob uzemnění než okolní zástavba.

„Výsledky studie sedí perfektně na harmonogram prací na koridoru. Musím ocenit spolupráci, kterou mi kromě ČEZu Distribuce poskytla vodárna Veolia, obec i správci železniční cesty. Užitečná byla i studie, kterou pro obec vyhotovila zdarma firma Pudis,“ zakončil svou dvouapůlhodinovou prezentaci závěrečné zprávy Ivan Cimbolinec.

Martin Sobotka
mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy

Třinácté předávání Bludných balvanů 2010 - fotogalerie
Zlatý Bludný balvan 2010 - Martin Sobotka | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 11471 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 9418 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 17. 10. 2018, 17:00 hodin
Jakub Kroulík (Falešní hráči): Hypnóza - fenomén známý i ...

Přednášky ostatní
27.09.2018 2723 hits
Kladno - 9. října 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Fermiho paradox

Přednáší

Mgr. Tomáš Petrásek
Fyziologický ústav AV ČR

Kdy?

úterý 9. října 2018 od 17.00

Kde?

Gymnázium Kladno, nám. Edvarda Beneše 1573, posluchárna ve 2.p., číslo dveří 48 (ve 2. ...

Přístupy od 3/2006
5625926
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE