O nás
27.05.2006 136615 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 133710 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

22.02.2011 / 20:59redakcečtenost 17116e-mailkategorie: článekverze pro tisk
Věra Nosková, novinářka, spisovatelka, ale také členka a bývalá předsedkyně Českého klubu skeptiků SISYFOS právě vydala ve svém nakladatelství další svou knihu. Tentokráte je to sbírka 40 fejetonů, které vycházely v minulých čtyřech letech v časopise Týdeník Rozhlas a které měly značný ohlas. Kriticky, ale s nadhledem, vtipně a svým vybroušeným barvitým jazykem si všímá nejrůznějších aktuálních jevů a problémů naší společnosti. Široký tématický záběr jejích fejetonů nepřekvapuje, ve svých předchozích do značné míry autobiografických románech seznámila své čtenáře se svými bohatými životními zkušenostmi a jako správná skeptička se zabývala snad všemi oblastmi esoteriky a pseudovědy. Fejetony se dotýkají politiky, vědy, byznysu, medicíny, psychologie, ekologie, médií, společenských a osobních problémů, mystiky a třeba i čarodějnictví.

Už z názvu fejetonů vidíme, jaká horká témata ji zajímají: Alternativně pracovat, alternativně žít, Se sluncem se nedomluvíme, Jak jim zobák nenarost, Zpátky ke stromům, Proč nejsem feministka, Proklikat se k třídní nenávisti, Dvacet let mezi nadšením a kriminálním kapitalismem nebo Duchu, jsi tady? Knížka je místy úsměvnou, někdy spíše posmutnělou analýzou a kritikou dnešní doby. Jeden z fejetonů k této upoutávce připojujeme.

Fejetony doprovází 20 uměleckých celostránkových černobílých fotografií Jiřího Noska, syna autorky. Mají nejrůznější tématiku, ale všechny jsou zajímavé a technicky dokonalé. Pochvalu zaslouží i provedení knihy. Je v pevné vazbě, na křídovém papíru, v perfektní grafické úpravě, s kvalitním tiskem.

Pultová cena knihy je 198 Kč, ale lze ji objednat také přímo u autorky za 150.- Kč včetně poštovného, balného a podpisem autorky na adrese lano@centrum.cz


Fejeton: Přece by nám nelhali!

„Ó bozi – to je někdy skutečně těžký, láska má mnoho podob. My ženy to máme velmi složité a muži naše složitosti nechápou. Tak se na to podívejme, ó jé, tady se nám to trochu kymácí. Ano, zlatíčko. V kterém se narodil znamení? Tak se na toho ráčka podíváme.“ Suverénní osoba z rodu světských chrastí náramky jako chřestýš, blýská masívními prsteny a vrhá z obrazovky falešné úsměvy. Hraje roli čarodějky, neboť část populace na tyhle věci věří a je ochotna za ně platit. Kde je poptávka, vystartuje nabídka, proti tomu nelze téměř nic namítat, tak náš svět funguje a máme z toho prospěch. Těžit z naivity a důvěřivosti je jedno z nejveselejších podnikání plné pouťových manýrů a jednoduché manipulace, je to hra, kterou odedávna hrají mastičkáři, taškáři a podvodníci s moulíky, dobráky a důvěřivci. Klam, podvod, past, mimikry jsou běžné strategie živočichů, a od toho jsme chytré opice, abychom každou vymyšlenost přírody dovedli k dokonalosti. Takto přemýšlím nad osobou, která na obrazovce ledabyle rozkládá a shrnuje karty, ani je nijak nestuduje, zato pusa jí jede jak kulomet. Ženské jí volají, celé pryč z toho, že slyší svůj hlas z televize a že jim ta, vlastně slavná, madam odpovídá jako nějaká kamarádka. „Kolik je vám let?“ Ptá se pokaždé. Dvacet, hlesne mladá žena. „Vy jste taková roztomilá beruška! Přeju vám trpělivost s tímto prazvláštním mužem,“ švitoří věštkyně. „Kolem nás se tetelí prapodivná atmosféra.“ Při dolním okraji obrazovky se dá buď bezchybným zrakem, nebo lupou rozeznat informace, že minuta stojí 72,- Kč. Dalšího volající oslovuje ta osoba zlatíčko, ženy telefonují jedna za druhou, sem tam se do té pomyslné fronty vetře i muž – drahoušek.

Jako bych si ten e-mail přičarovala – za dva dny nato čtu v poště příběh mladé ženy z venkova. Brala to zpočátku jako poněkud dražší úlet, obrátila se na další věštkyni z tohoto čarodějnického hnízda. Měla starost o kamaráda, neboť se jí zdálo, že se do ní, vdané maminky toho času na mateřské, zamiloval. Náklonnost mužského potěší každou ženu, ale jsou situace, kdy si s ní nevíme rady. „Karty mi jasně ukazují, že je tu láska. A kde je láska, je možné všechno,“ culila se čaroda. Mladou paní zasekla jak zkušený rybář rybku, ta jí začala volat opakovaně. Účty za telefon narůstaly, úspory na letní dovolenou tály. Za čas bylo fuč 17 tisíc, ale láska se pořád ještě nevyvrbila. Co teď? Obchodnice s iluzemi navrhla své stálé klientce, že provede ve prospěch lásky obřad bílé magie a to za 1800,- Kč. Za dva dny přišla SMS: obrad proveden, poslete peníze. Mladá žena se ale už začala z fascinace probírat, podvod ji došel a za obskurní a navrch nedoložený obřad zaplatit nechtěla. Věstkyně zdivočela. Začala vyhrožovat tu právníkem, poté obřadem magie černé, která uvrhne neplatičku do neštěstí. Nakonec se úplně odkopala, když začala ženu vydírat: prásknu to všechno vašemu manželovi!

Přece by nám nelhali! Říkáme si od nejstarších věků, my, kuřátka prostomyslná, zatímco se bystré kuny dobývají do našich domovů. Co z toho plyne? Když už musíme něčemu věřit, tak svým pochybnostem.
Přece by nám nelhali | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 11525 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 9445 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 17. 10. 2018, 17:00 hodin
Jakub Kroulík (Falešní hráči): Hypnóza - fenomén známý i ...

Přednášky ostatní
27.09.2018 2753 hits
Kladno - 9. října 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Fermiho paradox

Přednáší

Mgr. Tomáš Petrásek
Fyziologický ústav AV ČR

Kdy?

úterý 9. října 2018 od 17.00

Kde?

Gymnázium Kladno, nám. Edvarda Beneše 1573, posluchárna ve 2.p., číslo dveří 48 (ve 2. ...

Přístupy od 3/2006
5627596
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE