O nás
27.05.2006 133993 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132293 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

17.07.2008 / 16:34redakcečtenost 21914e-mailkategorie: článekverze pro tisk
S velkým zájmem a zaujetím jsem objevil vaši stránku www.sisyfos.cz, kde jsem nalezl odpovědi na otázky, které jsem v sobě řešil, a abych se přiznal, ze kterých jsem nevěděl, kudy kam.
V roce 1999 jsem ze zvědavosti „vyzkoušel“, co mi řekne „kartář“. Protože jsem tomu tehdy věřil, že na tom „něco je“ a měl jsem z toho dopředu strach, tak mě ten člověk docela rozhodil. Měl jsem pocit, že mi vyndal moji duši, moje myšlenky, na stůl. Byl jsem jím fascinován. Ale ke slovům o mně, které jsem v duchu odsouhlasil, mi „přidával“ další myšlenky a slova, ale ta už byla z něj. Po nějaké době se ve mně něco sevřelo, a začal jsem mít problémy s tím, abych šel normálně na stolici. Dostal jsem panický strach, že on to všechno věděl, protože mi nenápadně předtím strach naháněl. Svoji situaci jsem řešil jak se dalo – aby mi s tím pomohl on, zkoušel jsem jiné léčitele, lékaře. Medicínsky mi nic nebylo. Vyzkoušel jsem všechno možné – a všeho jsem se chytal, jen kdyby mi to bylo pomohlo. Začal jsem být psychicky dost rozhozený a přestal jsem se cítit zdravý a ten pocit jsem v sobě živil. A protože ten věštec žije a působí ve stejném městě, kde mám malý obchůdek, navštěvoval mě a podporoval mě ve svých tvrzeních tehdy o mně a udával mi příklady, jak komu co hrozného kdy řekl a jak se to pak vyplnilo.
Začal jsem mít z něj a ze svého stavu deprese. Před třemi roky jsem navštěvoval psychologa, ale hledali jsme potíže jinde, protože jsem o tom nějak zvlášť nemluvil. Ještě jsem tomu totiž věřil a trochu jsem se za to styděl.
Vloni jsem pochopil, že příčinou potíží bylo mé psychické nezvládnutí zapůsobení věštce na mě. Jednoho dne jsem ho vyhodil z obchodu, ať už za mnou neleze. Začal jsem z něj mít deprese, jen když jsem ho viděl. To nebudu dál popisovat. Začal jsem mít představu, že snad ten člověk je pod vlivem nějakých zlých sil, že mě úplně zničil.
Začal jsem to řešit. Jeden známý mi pověděl, že tito věštci ze mně odezírají reakce na různá slova a říkají, co chci asi slyšet, a abych to pustil z hlavy, že nic takového neexistuje, co mi říkal. Že jsem zdráv. Ten člověk je kněz.
Pak jsem měl štěstí, že jeden můj jiný známý studoval psychologii a měl čas a chuť se mi věnovat. Postupně jsem došel k závěru, že budoucnost ani osud skutečně neexistují, že tito lidé si jen hrají s emocemi. Že jsem zcela zdráv a že jsem sevřený strachy z něčeho, co neexistuje. Myslel jsem si, že jen jsem se dostal do takové situace. Ale po zhlédnutí pořadu „skeptici versus léčitel a Baudyš“ jsem dostal další povzbuzení. Našel jsem stránky Sisyfos a pochopil jsem samu podstatu věci. Jak jednoduché to bylo a jak velký balvan jsem si z toho udělal. Když jsem četl pocity těch lidí – jako by to bylo ze mně!
Prosil bych vás o další informace, jak funguje to věštění z karet a ruky. Cokoliv na dané téma. Všechno se mi celkem osvětlilo.
Můžete můj příběh i použít jako příklad pro ostatní. Nebo to mohu upřesnit. Sám vidím, že nejsem jediný.

Autorovi předchozí dopisu jsme vysvětlili proč šarlatánovi důvěřoval a proč měl pocit, že jeho předpovědi sedí. Po studiu pramenů nám za pár dní poslal další email.

Velmi Vám děkuji za podporu a pomoc, které jste mi Vaším mailem poskytl. Já už s tím bojoval strašně dlouho, už předtím jsem dospěl k pravdě o tom, že jsem byl zmanipulován, že ty věci neexistují a v podstatě nic neznamenají. Ale celá moje mysl byla strašlivě napnutá, jak to ten člověk dělal, že mě tak hodně rozhodil a ty roky na mě působil destruktivně, že jsem nevěděl kudy kam. Moje situace vloni byla ještě horší, než jsem popisoval – nechtěl jsem s tím příliš obtěžovat v mém pondělním mailu.
Teď to ze mně úplně celé padá, najednou dokážu naprosto snadno vysvětlit to, co jsem si myslel, že je snad spiknutí bůhvíjakých sil nepřátelských mně.
I si uvědomuji, že vím o lidech, kterým „předpověděl“ nějaké životní nezdary, a možná ti lidé s tím žijí, že to tak je. Určitě jim teď já mohu věci osvětlit. To je to dobré na tom, že jsem si udělal jasno, a že třeba mohu někomu pomoci. Beru to jako svůj úkol!
Děsivé je, že opravdu cílem těchto lidí je „klienty“ naleptat, vzít jim víru v sebe sama, a pak to s nimi (za peníze) řešit. Teď to vidím, že ten člověk i vůči mně takto vystupoval. Že chtěl, abych s ním sebe řešil a nenápadně mě vždy rozhodil a já neměl sílu se mu bránit.
Holt jsou na světě takoví lidé. Dříve bylo šarlatánství trestné, jak je to dnes, to nevím. Možná bych to pojmenoval jako hyenismus, neboť to trestné je, a protože lidé takovéto „pomoci“ vyhledávají v nějaké nouzi, tak mi toto pojmenování docela sedí.


Autor se podepsal a uvedl i svou adresu a telefonní číslo. Požádal nás, abychom jeho jméno nezveřejňovali.
Dopis bývalého klienta věštce | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 8781 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 7759 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Nenechte se nachytat.(Kurzy kritického ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 3728 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5535962
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE