O nás
27.05.2006 136614 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 133710 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

09.03.2008 / 09:03redakcečtenost 30284e-mailkategorie: bludný balvanverze pro tisk
Komise pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS
oznamuje, že v kategorii družstev za rok 2007 získávají

zlatý Bludný balvan
Julius a Beáta Patakyovi
za glorifikaci léčitelství, zvláště reflexologie, a za očerňování moderní medicíny

Manželé Patakyovi provozují léčitelství profesionálně. Hlásí se k odkazu čínské medicíny, jsou přímými žáky charismatického léčitele Jiřího Janči (1924-2005). Vydávají knihy, DVD, časopisecké články, pořádají léčitelské kurzy, vystupují v médiích.

Hleďme na sympatickou dvojici jak stojí pospolu bosky ve štěrku nebo jak si navzájem mačká chodidla! Doporučují zdravou životosprávu, zpěv, meditaci, cvičení, otužování - vesměs věci blahodárné. Povzbuzují i lenivou skeptickou mysl radami: pít moč, vyhýbat se geopatogenním zónám a chránit se před zloději duchovně-energetickými barierami.

Radikálně kritizují vědecko-technickou civilizaci a zvláště se snaží osvobodit lidstvo od totality moderní medicíny. Citujeme z knihy „Reflexní terapie jako životní styl“, Eminent 2007, kde Julius píše: Od té doby jsem s doktory skončil. Ne z uraženosti a pýchy, ale z poznání, že dnešní tak zvaná medicína neumí nic vyléčit (s.54). Na jiném místě oba autoři uzavírají: …, že nechat se léčit takzvanou školskou medicínou je životu nebezpečné (s.115).

Proti medicíně uvádějí nejen vlastní nedobré zkušenosti s lékaři, ale především důvody filosofické: jako sympatizanti hnutí New Age tvrdí, že medicína nedokáže odhalit skutečné příčiny neduhů, pouze potlačit příznaky. Patakyovi žijí iluzí, že oni dokáží léčit lépe: Věříme, že urinoterapií v kombinaci s reflexní terapií lze vyléčit každou nemoc, takže vlastně nemáme ten skrytý strach, který vidíme u normálních lidí (s.52).

Za léčbu však odmítají nést odpovědnost, ta podle nich leží na pacientu. Odpovědnost nesoucí moderní medicína prý zbavuje pacienty svéprávnosti.

Podstatou terapie má být uvolňování toků domnělé „životní energie“ po mystických dráhách, tzv. meridiánech. Z přírodovědeckého hlediska jde o nesmyslné představy. S nervovými reflexy, známými ze školy, má metoda jen málo společného. Přitom lze pouze jimi, podobně jako je tomu u akupunktury, racionálně vysvětlit některé objektivní terapeutické úspěchy, zvláště útlum bolesti.

Každý pacient, ať trpí čímkoli, se v ordinaci Patakyů podrobí speciální masáži pro „uvolnění krční páteře“. Uvolněním zúženého místa toku „životní energie“ poblíž třetího obratle vysvětlují léčitelé úlevu, která se zpravidla okamžitě dostavuje.

Hlavní je ovšem práce s chodidly. Ta mají být bůhvíproč pokryta desítkami reflexních plošek, z nichž každá je tajemně spojena s některým tělesným orgánem. Drážděním plošky lze příznivě ovlivnit jí příslušný orgán a prostřednictvím sítě meridiánů třeba i orgány další. Nepříznivé ovlivnění je prý nemožné, uškodit nemůže ani terapeut - neznalec.

Pacient kupř. přijde s bolavým kolenem. Terapeut odhalí, že domněle nemocné koleno je v pořádku, protože s ním spojená ploška nereaguje na tlak. Zabolí však ploška žlučníku. Její masáží uklidní terapeut domněle zdravý žlučník, načež zmizí bolest v kolenu, protože žlučník i koleno leží na jednom meridiánu. Kdyby pacient přišel s tenisovým loktem na pravé paži, mohla by probíhat terapie zcela stejně. Pravý loket sice neleží na meridiánu žlučníku, ale je přesto žlučníkem ovlivněn tím, že často pobývá blízko žlučníku, při poloze uvolněných paží.

Takhle jednoduché to nemusí být, zvláště s kolenem. Na s. 157 čteme: Přestože to zní neuvěřitelně, je koleno z větší části duchovní povahy a v symbolické rovině stojí za jeho dysfunkcemi nedostatek, nebo naopak přebytek pokory. O tom, že koleno je skutečně citlivou částí těla, svědčí i prožitky, které každý určitě zná, když se kolenem pod stolem dotkne kolena pro něj významné bytosti.

Profesionální léčitelé Patakyovi fakticky navrhují podstatně zredukovat medicínu i farmaceutický průmysl a tak ušetřit desítky miliard. Nabízí se řada otázek, především zda počínání našich laureátů nepřekračuje hranu zákona. Bezesporné je jedině udělení Bludného balvanu.

Fotografie z předávání X. Bludných balvanů Sisyfa

Video z předávání X. Bludných balvanů Sisyfa
Zlatý Bludný balvan za rok 2007 - Julius a Beáta Patakyovi | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 11525 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 9445 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 17. 10. 2018, 17:00 hodin
Jakub Kroulík (Falešní hráči): Hypnóza - fenomén známý i ...

Přednášky ostatní
27.09.2018 2753 hits
Kladno - 9. října 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Fermiho paradox

Přednáší

Mgr. Tomáš Petrásek
Fyziologický ústav AV ČR

Kdy?

úterý 9. října 2018 od 17.00

Kde?

Gymnázium Kladno, nám. Edvarda Beneše 1573, posluchárna ve 2.p., číslo dveří 48 (ve 2. ...

Přístupy od 3/2006
5627587
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE