O nás
27.05.2006 135268 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132903 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

14.02.2008 / 09:28Leoš Kyšačtenost 26488e-mailkategorie: článekverze pro tisk
V Česku se objevuje stále méně kruhů v obilí. Pro záhadology všeho druhu je to jeden velký otazník. Zatímco v roce 2000 objevili nadšenci UFO klubu Záblesk dvaatřicet kruhů v obilí, v roce 2004 jen devatenáct, v roce 2005 dvanáct, předloni šest a za loňský rok mají na svých webových stránkách zmapovaný pouze jeden. Nastává konec kruhů v obilí u nás?

Jediný loňský kruh byl objeven nedaleko Mnichova Hradiště 27. června a 6. července jej prozkoumala záhadologická skupina Alef investigation. Kruh byl podle nich bezesporu pravý. Badatelům se zde totiž nepodařilo udělat žádné fotografie. A důvod?

„Mohla nějaká energie vázaná v agrosymbolu vymazat záznam v digitálním fotoaparátu? Velice nerad to přiznávám, ale asi ano,“ píše záhadolog Petr Drbohlav z Alef investigation. Na svých internetových stránkách dokonce více než naznačuje, že kruh v obilí, respektive tajemná energie z něj, způsobil incident, k němuž došlo šestého července právě v této oblasti.

Malé letadlo Cessna zde vysílalo nouzový signál značící únos. Byly k němu vyslány gripeny, jejichž piloti vizuálním kontaktem zjistili, že pilot cessny je v pořádku a letadlo doprovodili na letiště. Podle odborníků byl problém v tom, že cessna měla špatně nastavený přepínač signálů.

Škarohlída možná napadne, že když tajemná energie z kruhu dokáže zmást elektroniku cessny, proč jsou vůči ní odolné gripeny? Že by poctivá švédská práce?

Do zkoumání se pustili i lidé ze zmiňovaného Záblesku. Podle nich se ovšem jedná pravděpodobně o padělek. Že by padělek dokázal mazat fotografie a mást elektroniku sportovních letadel? Těžko. Lidé z klubu Záblesk jsou však při určování pravosti kruhů velmi opatrní. Několikrát se jim stalo, že prohlásili kruh za pravý a pak byli circlemakers, tedy lidmi, kteří v obilí tajně kruhy tvoří, veřejně zesměšněni, když oni dokázali, že kruh je jejich dílem.


Energetický zářič

Ukázkovým případem napálených záhadologických badatelů byl obrazec v obilí, který předloni nedaleko Turnova vytvořila skupina kruhotvůrců, která si říká Realterorist. Jak svůj kruh Realterorist vytvořili, popisují na svých webových stránkách:

„Tento obrazec zamotal hlavu nejen badatelům, ale i nám – při jeho vytváření nás pronásledovala smůla maximální síly. Nejprve odešel harddisk počítače, kde byl složitý plán uložen do věčných lovišť, poté nástroj pro tvorbu obrazce prasknul v místě, kde to bylo fyzikálně víceméně nemožné a nakonec se objevily těžké nesrovnalosti ve výpočtech, které prováděl počítač.

S nepřízní osudu jsme se vyrovnali pomocí kalkulačky, matematických pouček ze základní školy a s mechanickými problémy pomocí tkaniček a klacků z blízkého remízku. Zlaté český ručičky a hlavičky! Při tvorbě obrazce nám šlo hlavně o jedno. Zjistit, na co potřebujeme kolik času, a vytvořit tři naprosto samostatné týmy, které by mohli pracovat na jednom obrazci bez nějaké větší koordinace. Povedlo se.

Samotná tvorba obrazce byla podobná tvorbě všech dosavadních obrazců, taková normální pařba, nutno dodat, že toto je první obrazec, ve kterém někdo z nás usnul.“

Kruh, dílo divoké pařby circlemakers, záhy objevili i ufologové. Zajímavé byly výsledky bádání již zmíněné party z Alef investigation. Na třech fotografiích kruhu a oblohy nad ním od Petra Drbohlava se v levém horním rohu objevila malá černá tečka. Jedna byla pořízena hned po nálezu, druhá o osm dní později. Fotky hned zveřejnil na internetových stránkách Záhady a mystéria s jednoznačným nadpisem: UFO sledující vznik a zánik agrosymbolu. Že by si marťané přiletěli české kruhy vyfotit a zkoumat?

O kruhu vznikla i reportáž odvysílaná televizí Prima. Záhadolog Michal Ursíny v ní tvrdí: „Můj názor je, že je to výsledkem činnosti mimozemských bytostí.“ Velký ohlas vzbudilo i dílo této skupiny, které o rok dříve vytvořili u Svijan u Turnova. O nálezu 23. 7. 2005 informoval Deník Pojizeří: „Obrazec je nepochybně pravý, to znamená, že vykazuje společné znaky s jinými prozkoumanými obrazci neznámého původu,“ uvedl Vlastimil Brůček, zakladatel Amatérského pozorovacího centra Turnov.

„Obilí v jeho středu je položeno pravotočivě a nese stopy tepelného působení. Některá místa obrazce vykazují silný energetický výron,“ vysvětlil.

Podle Brůčka mohou ve středu kruhu také citlivější jedinci pocítit napětí v oblasti krční páteře a zvýšený krevní tlak. Energie z obrazce také může způsobit bolest hlavy a poruchy koncentrace, což se projeví například neschopností zaostřit pohled na předmět v dálce.

„Nejintenzivnější energetické působení jsem zaznamenal v levé horní části obrazce při pohledu od Turnova,“ říká Brůček. Sám na sobě prý pozoroval citelné zvýšení srdeční činnosti a zrychlený pulz. Kromě toho jej prý pobyt v obrazci psychicky vyčerpal.


Časová past

„Obrazec utlumil, či spíše zcela potlačil moje parapsychologické schopnosti. Jsem zvědav, jak dlouho tento stav potrvá,“ prozradil.

Zajímavé byly i hypotézy, kterými se záhadolog Brůček snažil objasnit vznik obrazce: „Někteří je považují za poselství mimozemských civilizací. Daleko pravděpodobnější je však hypotéza, že se jedná o výron vnitřní energie planety Země.“ Dokonce tvrdil že se mohlo jednat o dílo psychiky dívky, která se zde před rokem ztratila v jakési časové pasti či něčem podobném.

To vše dokázal tvrdit o díle, které vytvořila veselá parta lidí účastnících se Slavností svijanského piva.

Pozornému čtenáři předchozích řádků už je také myslím jasné, proč je UFO klub Záblesk tak ostražitý a loňský jediný kruh narozdíl od Alef investigation považoval za potencionální padělek. Mnichovo Hradiště je až příliš blízko revíru, v němž pravidelně Realterorist řádí.

A pozorného čtenáře už také nebudu dále napínat. Jediný letošní kruh je skutečně padělek z dílny Realterorist. Popis, jak kruh vyrobili, již zveřejnili i na svých webových stránkách www.circlemakers.wz.cz.


Circlemakers vyrostli

Podle záhadologů jejich pozoruhodné dílko dokázalo málem sundat z oblohy sportovní cessnu. No, když svou techniku vybrousí, možná časem začnou sundávat z oblohy i ty gripeny.

Zdá se, že kromě nich, předchozí skupiny, které u nás dosud působily, svou činnost ukončily. Po nejaktivnější, která u nás působila v letech 1998 až 2003 a dokázala tvořit úžasné kruhy, jež jsou dodnes ozdobou záhadologických publikací, zůstaly už jen neobnovované internetové stránky. Po dalších už ani to ne.

Odpověď na otázku, proč kruhů v obilí u nás tak rapidně ubylo, je tedy jednoduchá. Ostatní čeští a moravští circlemakers zřejmě vyrostli, založili rodiny a mají jiné starosti než běhat v letních nocích po poli. Na odpočinek mají koneckonců nárok. Práce už u nás odvedli víc než dost.
Proč u nás ubývají kruhy v obilí | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9429 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8556 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4270 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5577423
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE