O nás
27.05.2006 119522 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 120630 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

02.11.2007 / 10:45Leoš Kyšačtenost 15606e-mailkategorie: článekverze pro tisk
Antonín Baudyš mladší nemá Sisyfa rád. Není divu. Stále znovu a znovu dokazujeme, že astrologie je nesmysl ve své teorii i ve výsledcích a astrologové jako Baudyš ve své podstatě okrádají lidi. Ať už astrologii sami věří či nikoliv.

Je celkem pochopitelné, že se astrologové chytají jako tonoucí stébel nějakých předpovědí, které se jim mohly alespoň částečně povést. Výsledků je málo, jsou neprůkazné a tak se astrologům hodí i ty nepovedené překroutit a vydávat za povedené. Přímo ukázkově tak učinil nedávno právě Antonín Baudyš mladší na svých internetových stránkách www.astrolab.cz.

Nedávno jsem na webu Sisyfa zveřejnil nepovedenou předpověď Milana Gelnara na idnes.cz. Týkala se rozhodnutí Vrchního soudu v případě vražedkyně Kamily Velikovské. Gelnar v ní tvrdil, že: "Soud bude ke Kamile příznivě nakloněn a jeho rozhodnutí nebude nikterak dramatické". Následující dva roky budou podle něj vcelku klidné, pak prý nastane tvrdá práce...

Rozhodnutí Vrchního soudu však dramatické bylo. Místo osmi let dostala Velikovská deset.

Nedávno se její případ pohnul. Nejvyšší soud rozsudek zrušil. Neznamená to, že Velikovská je volná. Celý příběh by se měl vrátit na začátek a projednávat znovu. Může to znamenat, že soud první instance který by měl případ nyní dostat, ji může pustit, ale může jí také dát i dvanáct let. Všechno začne pro obviněnou z vraždy znovu. Nová dokazování, nové soudy, nové nervy. To zřejmě budou ty dva klidné roky podle Gelnarovy předpovědi...

Antonín Baudyš rozhodnutí Nejvyššího soudu vůbec nepochopil a radostně zajásal: Velikovská je volná, předpověď astrologa vyšla!

Předpověď astrologa ovšem nevyšla. Nejenže Velikovskou nečekají dva roky klidu, ale nových soudních tahanic. Navíc Gelnar byl redaktory dotazován na rozhodnutí Vrchního soudu o němž pojednával předchozí článek z Mf Dnes, nikoliv Nejvyššího soudu o jehož jednání neměl v té době nikdo ponětí. Kdyby Gelnar prohlásil: „Vrchní soud jí dva roky přidá, pak to Nejvyšší soud zruší a nařídí nová jednání“, pak by to byla povedená předpověď. Ale takhle?

Ať už další soudy dopadnou jakkoliv, nejde zpětně hodnotit staré předpovědi, které se týkaly tehdejší situace, jako to dělá Baudyš.

Antonín Baudyš si ve snaze bránit astrologii za každou cenu, trhnul pěknou ostudu. Nejen že nepochopil věštbu svého kolegy a překroutil ji, nechápe fungování českého soudního systému, ale nedokáže ani novinovou zprávu přečíst do konce. Či ji přečíst dokáže, ale neumí pochopit. V jím zmiňovaném článku totiž všechna tato fakta byla. Nebo že by Baudyš mladší nebyl tak hloupý a prostě jenom lže?
Neuvěřitelná demagogie astrologická | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
04.10.2017 407 hits
Kladno - 10. října 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

"BIO,GM a krisprování aneb věda mezi pověrou a magií"

Přednáší
Prof. RNDr.Opatrný Zdeněk, CSc.

Laboratoř buněčné biologie a biotechnologie rostlin
Katedra fyziologie rostlin PřF UK v Praze

Kdy?
úterý 10. ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
03.01.2017 12423 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2017

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2017 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 18. 10. 2017, 17:00 hodin
1. Zhodnocení 17. kongresu ECSO
2. Členská schůze klubu ...

Přednášky ostatní
23.05.2017 5052 hits
Kladno - 13. června 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Hormeze: mezi jedem a lékem je rozdíl jen v podaném množství

Přednáší

Ing. Jaroslav Zelenka, Ph.D.
(Ústav biochemie a mikrobiologie VŠCHT Praha)

Kdy?
úterý 13. června 2017 od 17.00

Kde?
Gymnázium ...

Přístupy od 3/2006
5098528
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE