O nás
27.05.2006 133987 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132289 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

14.05.2007 / 08:50Oskar Andrysekčtenost 20854e-mailkategorie: článekverze pro tisk
A oficiální medicína rakovinu vyléčí?

„Rakovina je velká mrcha, ale já nad ní vyhraju!“ prohlašovala před kamerami herečka Helena Růžičková. Svým humorem dodávala naději onkologicky nemocným – bohužel nic víc. V dokumentu o jejím boji s rakovinou jsme viděli záběry z řeznictví, kde si s cigaretou v ruce pochutnávala na uzenině. Pár léčitelů, vyděšených takovým přístupem k zákeřné nemoci, mě požádalo, abych jí předala obálku s jejich radami. Pochybuji, že Helena svůj životní styl změnila. Ano, řada nemocných se snaží žít zdravě, a přesto rakovině podlehnou. Ale mohou si říci, že udělali pro své uzdravení, co bylo v jejich možnostech.

I v Meduňce se snažíme dělat pro zdraví čtenářů, co je v našich možnostech. Ve spolupráci se Společností pro alternativní léčení rakoviny (SALOCO) pravidelně zveřejňujeme i rady odborníků, kteří se věnují tzv. alternativnímu léčení rakoviny. I když většina nemocných v naší zemi, stejně jako Helena Růžičková, poslušně podstupuje oficiální léčbu, odpůrci netradičních metod stále brojí proti těm, kteří se snaží pomáhat i jinou cestou. Nejnověji je to petice, v níž Český klub skeptiků Sisyfos kritizuje hlavně lékaře, kteří, cituji: „...propagují a používají spektrum neúčinných, podvodných, medicíně cizích metod a neváhají je doporučovat i onkologickým pacientům, jejichž jedinou nadějí na záchranu života je klasická medicína“. Podle Sisyfa alternativní medicína odporuje Zákonu o péči o zdraví lidu, etickému kodexu České lékařské komory i stanovám České lékařské společnosti. Vyzývají úřady a sdělovací prostředky, aby „...informovali veřejnost o skutečné povaze a možnostech léčitelů a alternativní medicíny a prosadili účinná opatření k omezení dalšího šíření těchto nebezpečných metod v naší republice“, (viz www.medunka.pvsp.cz, Volná tribuna, Pepa Zentrich k petici spolku Sisyfos). Jejich petice by mi nevadila, kdyby klasická medicína uměla rakovinu vyléčit. Ale víme své. Sama si od roku 2001 léčím bulku v prsu pouze alternativními metodami a věřím, že se už nevrátí doba, kdy se nesmělo o tomto léčení psát. I když – jeden člen Sisyfa mě po diskusi o alternativním léčení rakoviny označil ve stížnosti do Čs. rozhlasu za nebezpečnou novinářku, které by mělo být zabráněno v působení na veřejnost. Tak nevím, čeho se můžeme dočkat.

Těšíme se na vaše názory a zkušenosti s netradiční léčbou rakoviny, jíž se věnujeme i v této Meduňce.
Na shledanou za měsíc, přátelé.

Ilona Manolevská

-----------------------------------------------------------
Vážená Meduňko.

Na Váš článek o léčení rakoviny mohu sdělit toto: Omlouvá Vás pouze neznalost a odpusťte i důvěřivá hloupost (pokud to není neviditelná ruka trhu).

1. V současnosti umíme (normální lékaři – též se nám nadává alopati) vyléčit více jak 50% nádorových onemocnění. Je to nádherný obor, kde je pokrok cítit každým týdnem.

2. Je to taky smutný obor, kdy se díváme na oběti alternativních metod, které okradly nemocného o šanci vyléčení, protože ztratil cenný čas polykáním melasy a kdovíjakých sajrajtů, opletených pseudoučenými bláboly, a k nám přicházejí trosky na zatlačení očí.

3. Na jedné straně jsou noviny plné případů jednoho heparinového vraha, který usmrtil 8 pacientů, na druhé straně jsou lidé s lékařským diplomem, kteří krmí své pacienty alternativními nesmysly a připravují je nejen o peníze, ale i o cenný čas a šanci na přežití. O nich se ovšem nepíše. Naštěstí nejsem soudce, abych mohl autora článku v Meduňce označit za spolupachatele.

4. Nejsem členem Sisyfa proto, abych si hojil komplexy v učené společnosti, ale proto, že jsem tam poznal lidi, kterým toto morální bahno není lhostejné.

5. Nemívám ve zvyku užívat neargumentované vulgární výrazivo, omluvte to prosím mým dosud neotrlým svědomím a soucítěním s podváděnými a zabíjenými onkologickými pacienty.

6. Mohl bych pokračovat, ale škoda mého času a Vašich očí. Smysl by mělo sejít se k širší diskusi, tam bych byl společensky únosnější (papír snese více na obou stranách bariéry). Mohli by se jí zúčastnit i onkologičtí pacienti a já bych se pokusil nemávat učenými slovy, ale argumentovat jako obyčejný starý lékař, jehož hlavní vadou je, že má rád své pacienty.

S pozdravem Prof. MUDr. Oskar Andrysek, DrSc., e-mail oskar.andrysek@atlas.cz, mobil 608 055 686
Reakce Prof. MUDr. Oskara Andryska, DrSc. na článek Ilony Manolevské v Meduňce | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 8777 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 7757 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Nenechte se nachytat.(Kurzy kritického ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 3725 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5535846
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE