O nás
27.05.2006 109989 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 113761 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

12.03.2007 / 10:32redakcečtenost 23258e-mailkategorie: bludný balvanverze pro tisk
Komise pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS
oznamuje, že v kategorii jednotlivců za rok 2006 získává

zlatý Bludný balvan
Erich von Däniken
za matení veřejnosti v oblasti historie, archeologie, medicíny, kosmonautiky
a dalších oborů, a zejména za grandiózní nedůvěru ke schopnostem předků

Dlouhá desetiletí jsme mohli jen závistivě pokukovat po našich šťastnějších sousedech, kde Erich von Däniken pořádal svá přednášková turné. V posledních letech však tento švýcarský hoteliér, brilantní mystifikátor a nositel v historii první ceny Ignáce Nobela, opakovaně navštívil i nás.

Jsme šťastni, že si konečně uvědomil význam naší země, což jistě není způsobeno jeho slábnoucí popularitou, ale naopak zkušeností a širokým rozhledem, jichž lze nabýt pouze léty.

Jeho zásluhy jsou obrovské: již více než tři desítky let může lidstvo s úžasem sledovat vývody, které se dotýkají takřka všech zajímavých objektů a oborů na naší matičce Zemi.

I když bychom si tou „naší“ „matičkou“ vůbec neměli být jistí, protože podle teorií pana Dänikena jsme výsledkem jakéhosi vesmírného experimentu, kdy se inteligentní mimozemšťané křížili s tupými pozemskými opicemi, aby získali inteligentní rasu k osídlení Země.

Asi se jim to moc nepovedlo, protože – jak vyplývá z jiných jeho bádání – i nadále bylo našim předkům nutno pomáhat s kdečím, megalitickými stavbami počínaje, přes obyčejné kamenické řemeslo a zavodňovací systémy, až po umění a medicínu.

Protože péče o nepovedené lidstvo je zřejmě nuda, pobaví se inteligentní nepozemšťané občas na náš účet a podle oblíbené vychovatelské zásady, že zahálka je matkou neplechy, donutí například naše nebohé předky s jejich skrovnými možnostmi vybudovat Cheopsovu pyramidu.

Její postavení, poměr stran, umístění pohřebních komor a další parametry odrážejí polohy hvězd v Orionově pásu i vzdálenost vnitřních planet od Slunce. Nedivíme se, vždyť nalézt na obloze tři i více hvězd ve vhodném poměru vzdáleností řekněme k Národnímu divadlu není problém. A co na tom, že pan Däniken nezmiňuje, kterou že to vzdálenost planet od Slunce vlastně myslí, takže jejich eliptické dráhy skýtají prostor pro nejrůznější aritmetické kejkle…nad záhadou Cheopsovy pyramidy si lidstvo láme hlavu celá staletí a zlomyslní mimozemšťané se zatím smějí do tykadel.

Pochybnosti o jejich charakteru vyvolávají i často zmiňované náročné operace mozku, patrné ze zhojených kosterních nálezů. Ty bývají přisuzovány právě mimozemšťanům.

Proč ale ty lebky vypadají, jakoby operace někdo prováděl primitivními nástroji? Naši soudobí chirurgové to dělají mnohem lépe - a to si o nějakých mezihvězdných letech můžeme nechat leda zdát – to je opravdová záhada.

Vlastně jsou to právě oni, tito Dänikenovi moudří a laskaví mimozemšťané – byť trochu fušeři –, kdo by měl dostat ten nejzlatější Bludný balvan. Vždyť matou lidstvo již předlouhá tisíciletí, kladouce mu k rozlousknutí nejrůznější záhady a tajemství.

Jenomže my jsme skeptici a tak pochybujeme, že by se pubertálně poťouchlí mimozemšťané vůbec dostavili, a tedy zlatý Bludný balvan udělujeme panu Dänikenovi, jenž se asi také nedostaví, ale o jeho existenci alespoň nepochybujeme.

LP

fotogalerie
Zlatý Bludný balvan za rok 2006 - Erich von Däniken | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
25.03.2017 217 hits
Kladno - 11. dubna 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Tradiční způsoby obživy v subsaharské Africe

Přednáší
Doc. Mgr. Viktor Černý, Dr.
Archeologický ústav Akademie věd ČR

Kdy?
úterý 11. dubna 2017 od 17.00

Kde?
Gymnázium Kladno, nám. Edvarda Beneše 1573, ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
03.01.2017 4572 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2017

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2017 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 4. 2017, 17:00 hodin
Prof. RNDr. Zdeněk Opatrný, CSc. (Přírodovědecká fakulta UK ...

Přednášky ostatní
26.01.2017 3469 hits
Kladno - 14. února 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Placebo ve veterinární medicíně

Přednáší

MVDr. Aneta Pierzynová
(1. Lékařská fakulta UK)

Kdy?

úterý 14. února 2017 od 17.00

Kde?

Gymnázium Kladno, nám. Edvarda Beneše 1573, posluchárna ve 2.p., číslo ...

Přístupy od 3/2006
4754269
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE