O nás
27.05.2006 133987 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132289 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

16.02.2007 / 08:46Leoš Kyšačtenost 16048e-mailkategorie: článekverze pro tisk
Máloco dokáže tak spolehlivě pobavit jako zpětný pohled na politické předpovědi

Na přelomu každého roku nás astrologové pravidelně oblažují předpověďmi, co nás čeká a nemine. Jsou jich vždy plné noviny a časopisy. Zpětného zhodnocení jejich předpovědí se však dočkáme jen výjimečně. Je to škoda.

V odpovědích na to, co nás čeká v roce 2006, přední čeští hvězdopravci skutečně zaperlili. A to navzdory tomu, že se čím dál častěji uchylují k prázdným frázím typu „rok výhodný pro domácí a rodinný život“ a konkrétním informacím se spíše, možná právě z obav o zpětnou kontrolu, vyhýbají. Prošel jsem archívní zprávy a pár zajímavostí objevil.


Paroubek vítěz voleb?

V loňském roce byly jednou z hlavních českých událostí parlamentní volby. Agentura ČTK proto koncem května vyzpovídala astrology, kteří se věnují politickému výkladu hvězd. Redaktory pochopitelně zajímalo, co planety praví o vítězi voleb.

„Neptun, aktuálně procházející nejvyšším bodem horoskopu České republiky, napovídá v těchto volbách na posílení levice. Jiří Paroubek by měl posílit svoji pozici a i nadále by jeho vliv měl být silný. V těchto volbách sice nemusí zvítězit, ale sestavovat vládu může nakonec on,“ sdělil ČTK astrolog Jiří Kubík. Zároveň ale poznamenal, že pokud se tak stane, neočekává, že by Paroubkova vláda vydržela celé volební období.

„Jiří Paroubek je bezpochyby vítěz letošních voleb, který bude patrně sestavovat vládu,“ potvrdil také astrolog Pavel Turnovský. Toto tvrdil už na počátku loňského roku, kdy dokonce předvídal, že budeme mít menšinovou vládu sociální demokracie, jelikož Paroubek má povolební horoskopy mnohem slibnější než Topolánek. Že šla po volbách ve skutečnosti popularita Jiřího Paroubka raketově ke dnu, horoskopy zřejmě cudně zatajily.

Do politické předpovědi se pustil i nositel Bludného balvanu Českého klubu skeptiků Sisyfos Antonín Baudyš starší. I on věštil vítězství levice. „Konstelace planet bude neblahá především mezi 19. a 22. červnem, tedy v době, kdy bude vítěz sestavovat vládu. Hrozí nebezpečí z levé strany politického spektra,“ řekl agentuře bývalý ministr obrany.


Bursíkovi nepřáli

Podle něj dokonce hrozily nejrůznější podvody, skandály, a dokonce i násilné akce. Jeho stejnojmenný syn zase na svých webových stránkách v horoskopu na rok 2006 tvrdil, že toto bude pro Paroubka skutečně výhodný rok.

U Antonína Baudyše mladšího pomalu začíná platit, že komu věští vzestup, má očekávat pád. Na rok, kdy kvůli bytovému skandálu odešel do ústraní Stanislav Gross, mu astrolog věštil pokračování jeho hvězdné kariéry. Takže Paroubek může být ještě rád, že se alespoň udržel v čele nejsilnější opoziční strany.

Ještě vypustil i krásnou věštbu, že minulý rok bude velice výhodný pro islámský svět.
Že se muslimská část světa zmítala v nejhorší krizi za posledních padesát let a vyostřily se rozpory mezi jejich sunnitskou a šíitskou větví, netřeba dodávat.

Nevím, proč si hvězdy zamilovaly právě tehdejšího premiéra Paroubka. Naopak předsedu zelených Martina Bursíka musely přímo nenávidět. „Relativně nejkomplikovanější pozici by měl mít šéf zelených Martin Bursík.

Je otázkou, jak dlouho se v čele strany udrží,“ hrozil v loňském květnu Kubík.


S Opicí Topolánkem či Krysou Kalouskem?

Přidal se k němu i Turnovský: „Přes výrazný vzestup popularity v poslední době to zelení nebudou mít lehké. Pokud se dostanou do parlamentu, pak s odřenými zády, což bude nejspíš jejich předsedu stát stranický post.“ Do politických věšteb se na stránkách bulváru pustila i čínská astroložka Theodora Lau. I ona tvrdila, že bude vládu sestavovat právě Paroubek. Podle čínského horoskopu se měl domluvit buď s Opicí Topolánkem nebo Krysou Kalouskem. „Ať s jedním nebo druhým to bude Drakovi Paroubkovi klapat,“ tvrdila paní Lau.
Podle astrologa Richarda Stříbného se zase měla politická scéna domluvit a uzavřít dohody už v srpnu, kdy se mělo zablýsknout na lepší časy. No, měl ani ne půl roku předstih.


Hororové vize

Jinak byla četba Stříbného horoskopu, který umístil na svých internetových stránkách, skutečně hororový zážitek. Kupříkladu ekologické havárie, požáry, výbuchy, násilné trestné činy a šíření biologických počítačových virů nám vloni hrozilo v lednu, únoru, květnu, červnu, červenci, říjnu a prosinci. Podobně hororově pitomá byla předpověď astroložky Lenky Mochnáčové v časopise Maminka, která vyšla dvacátého devátého prosince 2005. Na loňský rok věštila mezi lidmi nepokoje díky zdražování a nárůstu kriminality. Hrozila nebohým čtenářkám stávkami, zemětřeseními, epidemiemi a útoky.

Podle údajů policejního prezidia počet všech trestných činů loni klesl na 336 446 z předloňských 344 060. Toto číslo tak potvrzuje trend posledních šesti let, kdy se kriminalita stabilizuje a postupně klesá. Myslím, že je už zbytečné dokazovat, že vloni nebyly žádné nepokoje kvůli zdražování, které bylo pouze inflační a mírné.

Co dodat? Paroubek volby nevyhrál a ani nesestavoval vládu. Bursíkova židle je pevnější, než by si planety přály. Násilné akce v období voleb nenastaly stejně jako strašlivé ekologické havárie a nepokoje mezi lidmi.

Nepovedené předpovědi astrologů tak kromě nedůvěryhodnosti této disciplíny ukazují, že samotní hvězdopravci horoskopům skutečně věří a svá proroctví sestavují na základě propočítaného postavení planet, ať už vyjde jakkoliv.

Propadající student prvního ročníku politologie by totiž dokázal sestavit fundovanější a pravděpodobnější předpovědi na rok 2006 než výše zmínění. Stačilo by mu místo koukání do hvězdných map jen občas otevřít noviny.


Článek vyšel v deníku Právo 10. 02. 2007
Jak se astrologové spletli v roce 2006 | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 8777 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 7757 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Nenechte se nachytat.(Kurzy kritického ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 3725 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5535846
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE