O nás
27.05.2006 125431 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 126184 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

02.08.2006 / 21:48Jiří Grygarčtenost 19133e-mailkategorie: bludný balvanverze pro tisk
(čtvrtek 27. dubna 2006, MFF UK Praha, Ke Karlovu 5, posluchárna F1)

Vážené - leč bezpochyby skeptické - předvolební shromáždění!

Z pohledu obyvatele podsvětí, odkud přicházím, nejsou nadcházející volby něčím, co by mohlo jakkoliv ovlivnit odpovědnou práci Komitétu pro udělování bludných balvanů Sisyfa (dále jen BlB). Proto zde nehodlám komentovat ani současnou českou volební kampaň ani předvolební průzkumy, jakkoliv začínají svými údaji dosti silně připomínat výkony některých předešlých laureátů našeho prestižního ocenění, které letos udělujeme již poosmé.

Odpusťte, prosím, žvanivému starci, že se ohlíží za minulostí: Když jsme na počátku r. 1999 posuzovali první nominace za r. 1998 a udělili 3 + 3 bludné balvany (pro jednotlivce a pro družstva), kladli jsme si otázku, zda bude dost uchazečů o tehdy ještě téměř neznámé ocenění. Nakonec jsme však museli tajně hlasovat v předkole i v hlavním kole. Odtud postoupilo 12 nejlepších borců do semifinále a boj o medailová místa byl překvapivě urputný. Přitom vůbec nebojovali budoucí laureáti - jakkoliv by to bylo mediálně zajisté atraktivní - nýbrž členové Komitétu BlB, kteří při vychvalování předností svých favoritů používali přesně těch mediálních dovedností, které dnes můžeme sledovat v současné předvolební kampani našich politiků. Máme tedy know-how, které by nám leckterý volební štáb mohl právem závidět, ale to je tak všechno, co s tím může dělat.

Ani po úspěšném I. ročníku BlB jsem netušil, že zásoba nominovaných nebude vbrzku vyčerpána: pokaždé povstali noví bojovníci, dychtivi vystoupit na bednu vítězů. Prestiž naší každoroční soutěže o bludné balvany totiž rostla úměrně tomu, jak se rozšiřoval záběr nominací. Návrhy už nepodávají jen členové Komitétu BlB, ale i četní mimopražští členové Sisyfa a zejména naše nepodplatitelná široká veřejnost. Proto se též laťka pro vítěze neustále posouvá vzhůru.

Z dosavadních 42 bludných balvanů získali čeští pavědci plných 45%, například díky tajným vysílačkám životabudících ódických polí nebo odstiňováním elektromagnetického smogu pomocí samolepek na mobilech. Čtvrtinu ocenění obdrželi neprávem zneuznávaní léčitelé, kteří dosahují úžasných výsledků třeba pomocí kvantových vysavačů nádorů či ještě kvantovější homeopatie. Zato mnou tak protežovaná astrologie zřejmě upadá, neboť na ni zbylo necelých 15% udělených balvanů.

Vzápětí přidáme do bludné mozaiky dalších 6 kamínků a budeme tak moci s uspokojením konstatovat, že podivuhodný svět jurodivých - leč i cynických obchodníků s lidskou hloupostí - u nás vzkvétá přibližně tím tempem jako HDP. Možná se časem ukáže, že jde o dosud nepopsaný ekonomický zákon: čím větší bude HDP, tím ochotněji naši spoluobčané míní podpořit ty, kdo k růstu HDP opravdu, ale opravdu nijak nepřispívají - jen hbitě naskakují na pádící žebřiňák ekonomické prosperity naší milované vlasti.

Dříve než přistoupíme k slavnostnímu vyhlášení loňských celebrit, chtěl bych všechny přítomné ujistit, že i letos jsme zachovali náročný způsob výběru těch nejlepších v kategoriích jednotlivců i družstev.

Po celý loňský rok všichni členové Komitétu BlB usilovně vyhledávali nominace a dostávali tipy doslova z celé republiky. Tradičně o večeru Tříkrálovém se konala první schůzka komitétu, tzv. oťukávací. Na další schůzce Komitétu počátkem února 2006 už šlo do tuhého - začala bitva o balvany a jejich zbarvení. Definitivní rozhodnutí pak padlo koncem března, protože podle tradice je potřebí poslat laureátům osobní zvací dopisy s potřebným předstihem před vlastním ceremoniálem.

Chtěl bych poděkovat všem členům Komitétu za aktivní účast v nominačním procesu i v přípravě slavnostního ceremoniálu. Děkuji též děkanovi MFF UK prof. Zdeňkovi Němečkovi za laskavé poskytnutí proslulé posluchárny, jež svou dispozicí podtrhuje výjimečnost této chvíle.

Jiří Grygar
Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Strašného Sisyfa

fotogalerie
Proslov při předávání VIII. Bludných balvanů SISYFA za r. 2005 | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
05.04.2016 32285 hits
Platba členských příspěvků

Informaci ohledně členských příspěvků si můžete přečíst
Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 1558 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 21. 2. 2018, 17:00 hodin
Bc. Leoš Kyša: Magické myšlení pro všední den. Paranormální ...

Přednášky ostatní
11.12.2017 2970 hits
Kladno - 12. prosince 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Medicína založená na důkazech

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek

Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova

Kdy?

úterý 12. prosince 2017 od ...

Přístupy od 3/2006
5260229
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE