O nás
27.05.2006 135268 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132903 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

01.08.2006 / 21:00Jiří Grygarčtenost 15258e-mailkategorie: článekverze pro tisk
Korespondence dr. Jiřího Grygara s Radou Českého rozhlasu ohledně propagace numerologie na Radiožurnálu

Od: "Jiri Grygar" grygar@fzu.cz
Komu: rada.ceskeho@rozhlas.cz ; rada@cro.cz Kopie: alexandr.picha@rozhlas.cz
Předmět: Poledni Ozveny dne; Radiozurnal 30.4.02 Datum: 30. dubna 2002 14:53

Vazena Rado Ceskeho rozhlasu,

v dnesnich polednich Ozvenach dne na Radiozurnalu vedla P. Kvapilova telefonickou debatu, tykajici se pridelenych volebnich cisel pro jednotlive strany do nadchazejicich voleb mj. s tzv. numerolozkou Renatou Prochazkovou.

Myslim, ze by stalo za to tento rozhovor v plnem zneni otisknout, aby nazorneji vynikla nesmyslna a naprosto nepodlozena tvrzeni, kterych se zminena numerolozka s velkou suverenitou dopoustela. Neni mi jasne, co sleduje verejnopravni rozhlas v prestizni zpravodajske relaci dlouhym rozhovorem na tak komicke urovni, vhodne snad nanejvys do zabavnych koutku hodne pokleslych tiskovin. Tzv. numerologie je totiz typicka paveda.

Jelikoz se v posledni dobe casteji setkavam v poradech Ceskeho rozhlasu s tim, ze krome odborniku na urcite tema jsou do diskusi jako rovnocenni partneri zvani pavedci ci sarlatani, domnivam se, ze jde o dalsi projev zcela falesne chapane snahy o tzv. vyvazenost a soudim, ze by se tim Rada Ceskeho rozhlasu mela soustavneji zabyvat.

V nekterych pripadech dokonce maji sarlatani prizen sdelovacich prostredku zajistenu daleko vice nez odbornici. Jako priklad [ten se ale netyka primo Ceskeho rozhlasu] z nedavne doby bych uvedl zpravu CTK, kterou prevzaly snad vsechny sdelovaci prostedky, ze slovensky lidovy badatel Arthur Bolc~o/Bolstein ve spolupraci s dvema kosickymi "vedci' udajne vyvratil experimentalne obecnou teorii relativity. Stacilo zavolat na libovolne ceske pracoviste teoreticke fyziky, aby redakce zjistily, ze jde o smesne tvrzeni, znasobene navic tim, ze pan Bolc~o obdrzel jiz pred 3 lety bronzovy bludny balvan Sisyfa Ceskeho klubu skeptiku za udajne teoreticke vyvraceni teze teorie.

Omlouvam se, ze Vam pridelavam praci, ale popravde receno, Radiozurnal nam, Sisyfum, pridelal touto dnesni nehoraznosti jeste vice starosti.

S pozdravem, Jiri Grygar
(Cesky klub skeptiku Sisyfos)

--------------------------------------------------------------------------------

Praha, 27. května 2002

Č.j.: 51/02

Vážený pane doktore,

děkujeme Vám za e-mail z 30. dubna. Telefonický rozhovor redaktorky Kvapilové s numeroložkou Renatou Procházkovou máme možnost jen kritizovat stejně jako Vy nebo jiný posluchač, protože Rada nemá ze zákona právo zasahovat do programu. Jediným adresátem našich kritických poznámek je generální ředitel Českého rozhlasu. Toho ovšem můžeme v krajním případě odvolat. Jako někdejší radní České televize to jistě víte.

Klub skeptiků je téměř pravidelným zdrojem výhrad vůči pořadům koketujícím s nevědeckými a pověrečnými projevy v Českém rozhlase. Rozhovor s numeroložkou mezi tyto projevy nepochybně patří. Jsme toho názoru, že soudný člověk se nad ním usměje, rozdíl bude jen v míře posluchačské shovívavosti. Zbývá rozhodnout, jak působit na ty, kdo jej berou vážně.

Někteří členové Vašeho klubu se přimlouvají za zákaz takových pořadů. V Radě převládá mínění, že se tím nic neřeší, protože v atmosféře zákazu budou různé žertovné i méně žertovné pověry přežívat dál. Spatřujeme východisko v zasvěcené polemice vedené se smyslem pro humor i se smyslem pro nehumorný dosah některých pověr. Jsme přesvědčeni, že Český rozhlas poskytne pro ni příležitost, a připomeneme to pro jistotu i generálnímu řediteli. Jsme si jisti, že tak jen zdůrazníme způsob, na němž se s ním od začátku jeho funkčního období shodujeme.

S pěkným pozdravem

Richard S e e m a n n v.r.

předseda Rady Českého rozhlasu
Propagace numerologie na Radiožurnálu | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 9429 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 8556 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Cesta kolem skeptického světa za 45 ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 4270 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5577423
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE