O nás
27.05.2006 136421 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 133602 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

01.08.2006 / 20:50Milan Urbančtenost 17266e-mailkategorie: článekverze pro tisk
Vážená redakce,

chci se vyjádřit k příspěvku pana Jaroslava Pšeničky "Očkování dětí ať je dobrovolné", který byl zvěřejněn v MF Dnes 27. dubna 2002. Jednak proto, že ho považuji za příklad neserióznosti a jednak proto, že čtenáře k vyjádření svého názoru vyzýváte. V příloze Vám posílám předmluvu z knihy Vojtěcha Mornsteina "Utopený Archimedés", ze které jsem si vypůjčil výraz "na plný úvazek, z plna srdce a zplna huby".

Pan Pšenička ve svém příspěvku několikrát opakuje, že mu jde ve jménu lidských práv a svobod o to, aby rodiče mohli sami rozhodnout, zda nechají své děti očkovat. Musím připomenout, že jiný se též může dovolávat svého práva nebýt ohrožován někým, kdo proto, že se nenechal očkovat, může ohrozit jeho zdraví či zdraví jeho dětí.

Nesouhlasím s tím, aby byl někdo pro svůj negativní postoj k očkování nazýván fašistou. Pan Pšenička však neuvádí, kdo ho takto nazývá. Označovat ale ty, kteří očkování považují za obecně prospěšné, za "ty mocné s ostnatými dráty v myslích" patří do stejné kategorie "diskuse", o kterou pan Pšenička prosí.

Pan Pšenička neuvádí ani jeden konkrétní příklad škodlivosti očkování. Údajně proto, že se ještě nepodařilo sehnat dostatek informací. Bylo by správné, kdyby pan Pšenička s příspěvkem počkal, dokud tyto informace nebude mít. Naopak je dobře známo, že díky očkování byly u nás v podstatě vymýceny nemoci jako neštovice či dětská obrna. Nejsem lékař, pan Pšenička doufám také ne (doufám proto, že v opačném případě bych to považoval za totální morální selhání). Vyjádřit by se měli především odborníci. Reaguji jen proto, že škodlivé není očkování, ale šíření zvěstí o jeho škodlivosti. Odborníci si dají na čas, než se ozvou. Ne proto, že by neměli co říci nebo zrůdnost takových snah podceňovali. Zatímco si ale lékaři musejí čas na vysvětlování hloupostí hledat, pracují různí věrozvěstové často na plný úvazek, z plna srdce a zplna huby. Odborných argumentů svědčících ve prospěch očkování je jistě dostatek. Sdružení Paracelsus však není oponentem lékařské vědy, i kdyby jím byli jakkoli odborníci vyzýváni k dokladování prospěšnosti očkování. Dostatek těchto argumentů připouští nakonec i pan Pšenička.

"Odborníci nás mohou utlouci argumenty", připouští, ale on jim nemusí věřit, protože v pozadí jsou zisky farmaceutického průmyslu z obchodu s očkovacími vakcínami, domýšlí pan Pšenička. Troufám si tvrdit, že výroba léků obecně s jejich klinickými zkouškami je velmi náročná časově i odborně a proto drahá. Zisky budou proto mnohem nižší než u firem, které vyrábějí různé potravinové doplňky, které nejsou léky, za léky by se rády vydávaly a které na rozdíl od léků nemusejí mít na obalu uvedeno přesné složení a nepodléhají přísným kontrolám jako skutečné léky. Reklama na tyto potravinové doplňky vsugerovává lidem pocit ohrožení, které příslušný doplněk za příslušný peníz odstraní. Hlavně se tento doplněk musí užívat aspoň měsíc (lépe tři), pak pauza a znovu. Měsíčně přijde tato prevence na zhruba 1000,- Kč i mnohem více. Zde musejí být zisky mnohem vyšší, proto jsou také peníze na masivní reklamu. Podobně je tomu u homeopatických přípravků. Kdo aspoň trochu ví, jak se vyrábějí, musí vědět, kde jsou velké zisky.

Nevím, zda má pan Pšenička přesvědčení o škodlivosti očkování ze své "poctivé selské víry" nebo zda je v pozadí něco jiného. Je souvislost jmen Paracelsus a homeopatie čistě náhodná?

S pozdravem
Milan Urban
K požadavku zrušení povinného rutinního očkování | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 11340 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 9304 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 17. 10. 2018, 17:00 hodin
Jakub Kroulík (Falešní hráči): Hypnóza - fenomén známý i ...

Přednášky ostatní
27.09.2018 2588 hits
Kladno - 9. října 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Fermiho paradox

Přednáší

Mgr. Tomáš Petrásek
Fyziologický ústav AV ČR

Kdy?

úterý 9. října 2018 od 17.00

Kde?

Gymnázium Kladno, nám. Edvarda Beneše 1573, posluchárna ve 2.p., číslo dveří 48 (ve 2. ...

Přístupy od 3/2006
5620728
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE