O nás
27.05.2006 133893 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 132245 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Woodoo verze pro tisk

Vúdů (Woodoo nebo i Wudu, Voudou, Vodu) je slovo afrického původu pro označení boha, resp. dobrého ducha. Přes otroky, zavlečené začátkem 16. století z Afriky, se rozšířilo používání tohoto slova do karibské oblasti, především na Haiti a dále do Jižní Ameriky. Postupně se měnil jeho význam a z vúdů se stalo jakési náboženství, které převzalo i některé křesťanské a spiritistické prvky, a které mělo i své kouzelníky a kněze. Vedle oficiálního katolictví francouzských přistěhovalců nemohlo vúdů veřejně existovat a stalo se tak tajemným protirežimním, podzemním náboženstvím, které vyznávaly primitivní vrstvy obyvatelstva. Součástí vúdů se staly různé magické rituály s oběťmi, zpěvy a extatickými tanci. Rozšířilo se i používání fetišů, věcných i zvířecích, které měly chránit jejich nositele, přinášet jim moc a dodávat energii. Součástí vúdů byla také představa, že haitští kouzelníci jsou schopni zbavit člověka pomocí černé magie vůle i duše. Takoví lidé tedy „zemřeli“, stala se z nich „zombie“, ale jejich tělo údajně žilo a pracovalo dále. Kouzelníci mohli zombii opět přivést k životu, ale jindy prý používali své oběti s poškozeným mozkem jako otroky. Kouzelníci a kněží vúdů zřejmě měli k dispozici imobilizující jedy a halucinatorní drogy, které při tajemných rituálech. používali. Byl také vypracován způsob, jak zahubit nepřítele. Vyrobil se jeho model, loutka, a stačilo do ní píchnout třeba jehlou, aby se na nepřítele přenesla tato kletba. Výše uvedené rituály neměly jen náboženský význam, kněží vúdů je používali i k léčbě nemocí, úspěšně zřejmě jen u nemocí psychického nebo psychosomatického charakteru.

Hodnocení: V současné době ztrácí vúdů rychle na svém někdejším významu, ale na Haiti je stále praktikováno, právě tak jako v New Orléansu, kde je velká kolonie imigrantů z Haiti. Objektivních informací o náboženství vúdů a o zombiích je minimum a mnozí dokonce o existenci zombií pochybují a považují je jen za mýtus. Originální představa o zombiích a o možnosti přenášet kletby na dálku pomocí loutky se však staly vděčným literárním tématem a inspirací zejména pro hororové filmy.

Odkazy: Lexikon der Parawissenschaften
The Skeptic´s Dictionary, www.skepdic.com
Hledat heslo Woodoo také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 06.09.2007 | 14:25
Woodoo - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
17.03.2018 8738 hits
Film GRYGAR na TV Prima ZOOM

Životní příběh významného českého vědce, který proslul především jako popularizátor astronomie... Český dokument (2018)

TV Prima ZOOM, neděle 18. března 2018, 20:00 ...

Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz
Volejte na 776 306 185


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 7723 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 19. 9. 2018, 17:00 hodin
1. Claire Klingenberg: Nenechte se nachytat.(Kurzy kritického ...

Přednášky ostatní
31.05.2018 3690 hits
Kladno - 12. června 2018

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

mimořádně začátek v 17.30 !!!

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek
Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita ...

Přístupy od 3/2006
5533210
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE