O nás
27.05.2006 123736 hits
Český klub skeptiků SISYFOS

Skepticismus

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a ...

Jak se stát členem
Zde si můžete přečíst stanovy sdružení Sisyfos.

Zde lze stáhnout přihlášku za člena našeho sdružení.

Roční členský příspěvek činí
300,- Kč

číslo účtu:
4444444444 (10 čtyřek)
kód banky 2010

Kontaktní adresa
Českého klubu skeptiků SISYFOS:
Zdeněk Jonák
U Dejvického rybníčku 25/1976
160 00 Praha 6

e-mail: zdenek.jonak@hotmail.com
About
27.05.2006 125256 hits
Czech Skeptical Club SISYFOS

Skepticism

The Czech Skeptics Club Sisyfos is a member of the international skeptical movement which has been initiated in U.S.A. in 1976 by scientists and philosophers who reacted against the rise of irrationality in the community. Among the founders of the newly established society ...

Slovník esoteriky a pavěd - vytvořil Jiří Heřt

Do okénka formuláře zadejte hledané slovo či výraz. Vyhledávač nelpí na velikosti písmen či diakritice; proto pokud zadáte např. heslo VéDa, najde všechny položky např. se slovem věda či Ajurvéda, apod. Pokud heslo ve slovníku existuje, vypíše se odkaz.

Chcete-li, můžete si ovšem také nechat rovnou vypsat všechna hesla jako seznam odkazů.
Napište hledaný výraz nebo jeho část:

Kliknutím na jednotlivé písmeno se vypíší ze slovníku všechna hesla, začínající na toto písmeno

Ideomotorický pohyb verze pro tisk

Jako ideomotorický se označuje takový pohyb, zpravidla ruky, který není vykonáván volně, s plným vědomím a intencí, záměrně, ale podvědomě, pod vlivem určité, emočně vypjaté představy. Nejčastěji se tento termín, zavedený Carpenterem, používá v souvislosti s proutkařením (viz Proutkaření). Virgule, siderické kyvadlo nebo vlaštovka držená v ruce se pohne určitým směrem, když se proutkař nebo léčitel - senzibil (viz Senzibilové) dostane do blízkosti hledaného předmětu nebo ložiska nemoci. Proutkaři však s tímto výkladem nesouhlasí. Podle jejich názoru je pohyb jejich nástroje vyvolán buď zvláštní neznámou silou, nebo ho způsobí tzv. zemní záření, vlnění nebo aura pacienta. Při tom se předpokládají zvláštní, mimosmyslové schopnosti proutkaře, který na záření reaguje. Za ideomotorický pohyb lze pokládat i pohyby médií při spiritistických seancích, a typickým příkladem jsou mimovolní pohyby (souhyby) člověka, který pozoruje s napětím sportovní utkání a automaticky reprodukuje pohyby sportovce. Ještě dodáváme, že používání proutku nebo kyvadla v oblasti léčitelství se někdy označuje termínem radionika.

Hodnocení: Existence zemního záření nebo jiné zvláštní síly, která by mohla ovládat ruku, se nepotvrdila a experimentálně se nepodařilo prokázat ani existenci mimosmyslových schopností člověka. Pohyb virgule i kyvadla lze vysvětlit přirozeně, pomocí fyziky a psychologie. Proutkař neovládá svůj nástroj vědomě, ale v určité chvíli se domnívá, že je blízko cíle. V této chvíli, podvědomě, provede svalstvo jeho ruky minimální, nechtěný pohyb, označovaný jako ideomotorický, který uvede do pohybu virguli, kyvadlo nebo vlaštovku, pokud jsou drženy v labilní pozici. U proutku k tomu přistupuje napětí jeho ohýbaných ramen. Jestliže je ohnutý proutek držen v labilní poloze, t.j. když konce jeho ramen svírají s osou proutku pravý úhel, pak stačí minimální pohyb, aby se síla uvolnila a proutek se vyšvihl mimo původní rovinu. Prudký pohyb i jeho síla jsou často nečekané a vyvolávají přesvědčivý dojem působení vnější síly. Vedle uvedeného však existuje ještě jiný výklad, který pravděpodobně platí pro většinu případů. Proutek nebo kyvadlo lze totiž dokonale ovládat i vědomě a nelze se potom divit úspěchům proutkaře, který je seznámen s hydrologickými poměry i terénem.

Odkazy: Kašpar E.: Populárně a vědecky o proutkaření. Jednota českých matematiků a fyziků, Praha 1994
Kolektiv autorů: Alternativní medicína, možnosti a rizika. Grada, Praha 1995
Pekárek L., Rojko M.: Geopatogenní zóny a fyzika. Pokroky matematiky, fyziky a astronomie 36, 1991, 24-36
Hledat heslo Ideomotorický pohyb také pomocí Google: česky / v kterémkoli jazyce
Heslo přidáno do slovníku 06.09.2007 | 13:33
Ideomotorický pohyb - Slovník esoteriky a pavěd | Sisyfos - český klub skeptiků
Novinky
05.04.2016 30457 hits
Platba členských příspěvků

Informaci ohledně členských příspěvků si můžete přečíst
Dotazy
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku na webu Sisyfa ?

Pište na dotazy@sisyfos.cz


Čtěte Dotazy čtenářů
Přednášky v AV ČR
02.01.2018 826 hits
Přednášky Sisyfa v AV ČR v roce 2018

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2018 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1, a to v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáškách následuje diskuze.

Středa 17. 1. 2018, 17:00 hodin
Prof. RNDr. Zdeněk Opatrný, CSc. (Přírodovědecká fakulta UK ...

Přednášky ostatní
11.12.2017 1981 hits
Kladno - 12. prosince 2017

Pozvánka na přednášku Klubu Sisyfos

Medicína založená na důkazech

Přednáší

MUDr. Jaromír Šrámek

Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova

Kdy?

úterý 12. prosince 2017 od ...

Přístupy od 3/2006
5218671
TOPlist
Statistika od
25.05.2006

ADMINISTRACE